Nervų sistemai

Mokslu pagrįstas raudonosios šviesos terapijos poveikis ​

Nuo naujojo tūkstantmečio pradžios daugėja įrodymų, kad skirtingi šviesos bangų ilgiai turi įtakos mūsų kūno biocheminiams procesams ir su sveikata susijusioms funkcijoms. Ypač efektyvūs yra raudonieji ir artimosios srities infraraudonieji spinduliai. Raudonojo spektro šviesa yra matoma plika akimi ir ją daugiausia sugeria oda. Artimosios srities infraraudonoji šviesa nėra matoma plika akimi. Ji įsiskverbia giliau į organizmą (kitaip nei kitų bangų ilgių šviesa, kurią sugeria oda) ir teigiamai veikia mūsų mitochondrijas, ląsteles, organus ir endokrinines liaukas. 

Per pastaruosius du dešimtmečius naujojo fotobiomoduliacijos mokslo srityje atlikta keletas tūkstančių tyrimų (taip pat ir su žmonėmis), kuriais įrodyta, kad raudonosios ir artimosios srities infraraudonosios šviesos terapinis naudojimas gali paveikti organizmą įvairiais lygmenimis. 

Suskirstėme raudonosios ir artimosios srities infraraudonosios šviesos terapijos poveikį į 9 kategorijas, kurių apžvalga pateikta žemiau. 

Miego ir cirkadinis ritmai

Mūsų kūne vykstantys procesai yra reguliuojami pagal 24 valandų bioritmą, vadinamą cirkadiniu ritmu. Kad sureguliuotumėte savo ritmą, venkite dirbtinės mėlynos šviesos prieš miegą (galite naudoti mėlyną šviesą blokuojančius akinius) ir netrukus po pabudimo pabūkite ryškioje šviesoje. Fotobiomoduliaciją naudoti idealu ryte, ką tik pabudus. Ji sukuria šviesos spektrą, atitinkantį saulėtekį – 30000 liuksų (debesuotą dieną po saulėtekio namuose būna vos keli šimtai liuksų). Tokiu būdu atstatomas rytinis cirkadinis ritmas, suteikiantis energijos ir produktyvumo. Yra keletas tyrimų, kuriais nustatyta, kad taikant raudonos šviesos terapiją pagerėja miego kokybė ir padidėja melatonino kiekis.

Protinė ir kognityvinė funkcijos

Raudonosios ir artimosios srities infraraudonosios šviesos spektro terapija teigiamai veikia smegenis, psichiką ir nuotaiką. Ji labai efektyvi depresiniams epizodams ir sezoninei depresijai (kai mažai gaunama intensyvios šviesos) gydyti, bet artimosios srities infraraudonosios šviesos terapija naudinga visiems, norintiems pagerinti smegenų veiklą, suaktyvinti neuromediatorių sintezę ar sumažinti neigiamą šiuolaikinio karštligiško gyvenimo būdo poveikį sveikatai.

Hormonų optimizacija

Artimosios srities infraraudonoji šviesa įsiskverbia giliai į organizmą ir jei patenka į endokrinines liaukas, jas sustiprina. Tyrimais nustatytas teigiamas poveikis skydliaukei, jei 10-15 minučių per dieną apšviečiama kaklo sritis (ypatingai moterims). Panašiai kaip raudonosios šviesos terapija veikia vyrų tarpvietę (apšviečia tas vietas, kurių šviesa paprastai nepasiekia), taip ir moterims tai gali būti naudinga. Taikant šviesos terapiją padidėja testosterono gamyba ir spermatogenezė. Teigiamas poveikis pasireiškia naudojant tiek raudonųjų, tiek artimosios srities infraraudonųjų spindulių spektro šviesą.

Uždegimų mažinimas

Artimosios srities infraraudonoji šviesa įsiskverbia giliai į organizmą ir jei patenka į endokrinines liaukas, jas sustiprina. Tyrimais nustatytas teigiamas poveikis skydliaukei, jei 10-15 minučių per dieną apšviečiama kaklo sritis (ypatingai moterims). Panašiai kaip raudonosios šviesos terapija veikia vyrų tarpvietę (apšviečia tas vietas, kurių šviesa paprastai nepasiekia), taip ir moterims tai gali būti naudinga. Taikant šviesos terapiją padidėja testosterono gamyba ir spermatogenezė. Teigiamas poveikis pasireiškia naudojant tiek raudonųjų, tiek artimosios srities infraraudonųjų spindulių spektro šviesą.

Akių sveikata

Tikriausiai dažnai girdite apie neigiamą šviesos poveikį akims, pavyzdžiui, sėdint per arti televizoriaus ar žiūrint tiesiai į saulę be saulės akinių. Kadangi fotobiomoduliacijos metu naudojama intensyvi šviesa (vizualiai tik raudonoji, kadangi artimosios srities infraraudonoji šviesa nėra matoma plika akimi), gali atrodyti nelogiška, kad šie bangų ilgiai stiprina akis ir regėjimą, slopindami žiūrėjimo į ekranus ir perteklinės mėlynos šviesos neigiamą poveikį. Tai reiškia, jog nepaisant šviesos intensyvumo, galite būti atsisukę į ją užmerktomis akimis. Tai akis sustiprina bet kuriam kitam dienos apšvietimui. Tiesiogine to žodžio prasme galite savo akimis pamatyti, kad fotobiomoduliacija yra veiksminga.

Sveikata ir ilgaamžiškumas

Turbūt įspūdingiausias raudonosios ir artimosios srities infraraudonosios šviesos terapijos pažadas yra ilgalaikis sveikatos palaikymas ir ilgaamžiškumas. Šio tipo šviesa tikslingai stiprina ląstelės energijos gamybos „fabrikus“ – mitochondrijas – darydama tiesioginę įtaką ląstelės gyvavimo trukmei ir tam, kaip greitai pasensime. Dabartinio judėjimo prieš senėjimą pagrindinė tema yra teigiamas poveikis mitochondrijoms. Fotobiomoduliacija naudojant raudonąją ir artimosios srities infraraudonąją spinduliuotę yra efektyviausias būdas tai pasiekti. Tam tikrą poveikį pajusite iškart, tačiau nuoseklus naudojimas palaikys ilgaamžiškumą. Kai po daugelio metų fototerapijos naudojimo prisiminsite naudojimo pradžią, su šypsena galėsite patvirtinti, jog nepasenote nė dienos.

Atsistatymas ir sporto rezultatai

Vieni populiariausių raudonosios šviesos terapijos naudojimo būdų yra prieš treniravimąsi, kad pagerėtų sportiniai rezultatai, arba po fizinės veiklos, kad sumažėtų uždegiminiai procesai organizme, pagreitėtų atsistatymas, padidėtų jėga ir raumenų masė. Raudonosios šviesos terapija pagerina energijos gamybą mitochondrijose, kolageno gamybą, padidina testosterono lygį (jei taikoma patys žinote kur) ir tokiu būdu daro teigiamą įtaką fiziniams kūno aspektams.

Odos, plaukų ir nagų būklė

Senstant kūnas praranda gebėjimą sintetinti kolageną, todėl atsiranda raukšlės, suprastėja nagų ir plaukų būklė. Kolagenas taip pat svarbus žaizdų ir randų gijimui. Nors naudinga gauti tam tikras aminorūgštis ir kolageną su maistu, tam, kad būtų pasiekta didžiausia nauda, reikia suaktyvinti kolageno sintezę. Čia gali pagelbėti raudonųjų ir artimosios srities infraraudonųjų spindulių šviesa. Kolageno gamybos spartinimas yra pagrindinė fototerapijos naudojimo priežastis grožio salonuose ir dermatologų kabinetuose. Tose vietose taip pat galima rasti įvairių infraraudonųjų spindulių lempų ir šiuos spindulius skleidžiančių prietaisų, tačiau jie paprastai neskleidžia reikiamo stiprumo spinduliuotės optimaliame šviesos spektre.

Kaulų ir raumenų sistema

Dėl sudėtingo veikimo principo, raudonosios, o ypatingai artimosios srities infraraudonosios šviesos terapija yra labai naudinga kaulų ir raumenų sistemai. Ji puikiai tinka prevencijai, sąnarių, sausgyslių ir net kaulų regeneracijai. Ši terapija gali sumažinti uždegimą ir padidinti kolageno sintezę, o tai yra du svarbiausi sveikos kaulų ir raumenų sistemos veiksniai.